poniedziałek, 2 września 2013

back to school with cognitive curiosity

Uwielbiałam powroty do szkoły. Przez większość życia, z wyjątkiem może roku-dwóch największego nastoletniego buntu byłam kujonem, przyznaję. No i zawsze byłam zboczonym pedantem i estetką, już jako sześciolatka natrętnie układałam kredki w pudełku kolorami. Zeszytowe zakupy pod koniec sierpnia, obkładanie książek, układanie ołówków w piórniku, organizowanie biurka i okolic - miło to wspominam. 

Mam wprawdzie żal do historii i początkowej fazy gospodarki wolnorynkowej o ograniczoną ofertę artykułów papierniczych, ale pamiętam, że zawsze udawało nam się z mamą coś ładnego upolować. Trochę żałuję, że Zośka jeszcze nie chodzi to szkoły, mogłabym sobie już odbić te deficyty z dzieciństwa i wpaść w konsumpcyjny, papierniczy szał. Jak na czterolatkę i tak ma dziewczyna spory arsenał zeszycików, notesików, kredek, pudełeczek, ołówków i gumek do mazania - to moja słabość. Z zagranicznych wyjazdów zawsze wracam z kolorowymi brulionami, kalendarzami, długopisami, uwielbiam Paperchase, Muji, notesy Moleskine. 

Niech każde dziecko i nastolatek popędzi dziś do szkoły głodne wiedzy, niesione na skrzydłach poznawczej ciekawości, a nie konsumpcyjnego rozpasania, tego Wam życzę. Ale o ile przyjemniej uczyć się w takich okolicznościach, jak poniżej?

...

I used to love going back to school. For the most of my life, excluding perhaps a year or two of my strongest teenage rebellion, I used to be a swot, I admit. And I have always been an obsessive pedant and an aesthete, I would put my crayons in the colour order already as a six year old. Shopping for notebooks by the end of August, wrapping books in papers, organizing my pencil-case, my desktop and areas - I used to like it a lot.

However I blame history and an early stage of free market in Poland for the limited choice of stationery, I do remember that we always managed to hunt something pretty with my mum. I sometimes regret that Zosia is not at school yet, I could already make up for the lost time and jump into consumptionist craze. She already has quite an arsenal of notebooks, crayons, boxes, pencils and rubbers ror a four year old - it is my weakness. I always come back from abroad with colourful diaries, pens and stationery knick-knacks, I love Paperchase, Muji, Moleskine notebooks.

May every child and teenager run to school today with hunger of knowledge, carried on the wings of cognitive curiosity, not consuptionist laxity, I wish you that. But how much nicer it is to study in the circumstances like the ones below?
Och, jak chciałabym mieć znów dwanaście lat!

Oh, how I wish I was twelve again!


1,2 - Paperchase
3,4 - Minilabo
5 - Rice
6 - Rice
7 - Kanken


1,6,8 - Paperchase
2- Accessorize
3 - Minilabo
4 - Kanken
5 - House Doctor
7 - Beatrix New York


1,2,3 - Paperchase
4 - Ikea
5 - sklep zpotrzebypiekna.com
6 - Djeco
7 - Skip Hop
8 - Minilabo
9 - Rice1 - Sebra
2,3,4,5,6,7,11 - Paperchase
8,9 - Accessorize
10 - Minilabo

4 komentarze:

 1. Motyw z tablicą w tle - mega. Coś podobnego chce zrobić u siebie, a mianowicie - w IKEI można kupić szklane tablice. Do task listy i rozpisywania projektów - jak znalazł :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. No piękne są takie "moodboardy" nad biurkiem - zdjęcia, notatki, zawieszki, bardzo ładnie to można zaaranżować. Ale że szklane, to nie widziałam. Znam magnetyczne, korkowe, takich nie - muszę sprawdzić:) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Wreszcie znalazłam pokrewną duszę <3 jak dotąd każdy wyśmiewał moje maniactwo papiernicze:) haha ja układałam nawet kredki w pudełku z 48 kolorami! a ten zapach nowych zeszytów i dobieranie naklejki i okładki do niego - bezcenne.
  piękne inspiracje, aż mam ochotę przearanżować cały arsenał na swoim biurku- na szczęście mam takie studia, na których mogę gromadzić niezliczone ilości kredek, mazaków i długopisów :). pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten tema i moją głowę zaprząta ostatnio choć nasza Zocha ma jeszcze rok do szkoły. Chciałabym zrobić taki długi biały blat na dwa krzesła dla niej i młodszej. Coś w właśnie w takim stylu jak pokazałaś. Ach, zachwycam się.

  OdpowiedzUsuń