czwartek, 25 lipca 2013

double sweets craving in blueberry season

Okoliczności były sprzyjające: w lodówce jagody, na półce nowe, piękne papilotki aż prosiły, by upiec w nich coś fajnego. Do tego dwie znudzone chorobami baby w domu oraz podwójna ochota na coś słodkiego. Upiekłyśmy dziś z Zośką muffiny z jagodami (i garścią smutnych, przedwczorajszych malin) z mojego ulubionego przepisu bazowego na ciasto jogurtowe. W cokolwiek by go nie wlać, czymkolwiek nie obsypać i czegokolwiek w nie nie włożyć - zawsze wychodzi, jest bardzo wilgotne, przez co długo zachowuje świeżość. I co najważniejsze - czas wykonania to jakieś dwie minuty. Do garów, ludzie, póki sezon owocowy w pełni!
... 
Circumstances were favourable: blackberries in the fridge, brand new, beautiful cupcake liners lied on a shelf, inviting to bake something cool in them. Plus two girls, bored with diseases and a double sweets craving. So we made blueberry muffins (with a handful of sad, leftover rasperries) on my base joghurt cake recipe. Whatever the form you pour it in, whatever you put on it or in it - it always works. It is very moist, so stays fresh for a long time. Last but not least - prep time: approximately 2 minutes. Go baking, people, until the fruit season is here!Przepis

Składniki:
  • 1 mały (do 200 g) kubeczek  jogurtu naturalnego. Kubeczka po jogurcie używa się do odmierzania składników:
  • 3 kubeczki mąki
  • 2 i 1/2 kubeczka cukru
  • 1 kubeczek oleju roślinnego
  • 1 łyżeczka cukru waniliowego
  • 1 i 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 3 jaja
Przygotowanie

Składniki wsyp/wlej do miski i wymieszaj na gładką masę. Przełóż do niedużej  formy i piecz w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez około 30 minut lub do papilotek na muffiny - wówczas czas pieczenia to koło 15-20 minut. W obu przypadkach należy sprawdzić patyczkiem, czy ciasto jest już suche.

źródło: Kwestia Smaku

Ciasto świetnie sprawdza się z owocami, zarówno w dużej formie, jak i jako muffinki. Robiłam je z rabarbarem i truskawkami, próbowałam też zestaw brzoskwinie + migdały, gruszki + orzechy. Do muffinów na bazie tego ciasta świetnie pasują owoce jagodowe, oprószone drobną kruszonką i brązowym cukrem - robi się z tego cudowna skorupka, która świetnie kontrastuje z wilgotnym, owocowych środkiem.

Jak większość moich wypieków - superłatwe i niezawodne, polecam!

1 komentarz: